مقالات / پایان نامه ISI / دکتری دانشگاه آزاد / کارشناسی ارشد سازمان سنجش / تحصیل در خارج

دانشگاه ازاد www.azmoon.com دکتری کنکور دانشگاه آزاد کارشناسی ارشد www.azmoon.net اعلام نتایج دکتری
مشاوره دکتری | مشاوره پایان نامه | مشاوره مقالات isi مشاوره رزومه اساتید ارتقا رتبه مشاوره پروپوزال

 تلفن سفارش تبلیغات در سایت : 09374516431

آزمون دکتری آزاد آزمون دکتری دانشگاه آزاد نتایج دکتری منابع دکتری آزمون دکتری 92 ثبت نام دکتری آزمون دکتری آزاد آزمون دکتری 93 اخبار دکتری کارشناسی ارشد آزاد 92

مقالات مهندسی پزشکی (تفکیک نشده ها)ويولت ؛ تحليلگر خودکار سيگنالECG

ماهنامه تخصصي مهندسي پزشکي - شماره 87 ، سال 8 ، تير/1387

نویسنده: مهندس محمد کريمي مريداني
پست الکترونیکی: Karimi.m@srbiau.ac.ir

ويولت ؛ تحليلگر خودکار سيگنالECG

هدف از اتوماتیک کردن تحلیل الکتروکاردیوگرام (ECG ) کاهش زمان مورد نیاز شخص برای تفسیر و تحلیل ECG های ثبت شده از تجهیزات مانیتورینگ هالتر است. این روش می تواند كمك بزرگي براي تحليل  on lineاطلاعات باشد.http://medicblog.blogfa.com/ ويولت ؛ تحليلگر خودکار سيگنالECG هدف از اتوماتیک کردن تحلیل الکتروکاردیوگرام (ECG ) کاهش زمان مورد نیاز شخص برای تفسیر و تحلیل ECG های ثبت شده از تجهیزات مانیتورینگ هالتر است. این روش می تواند كمك بزرگي براي تحليل on lineاطلاعات باشد. در هالتر مانیتورینگ ، سیگنال های ECG که از بیمار ...

 در هالتر مانیتورینگ ، سیگنال های ECG که از بیمار گرفته می شوند، به صورت دیجیتالی ثبت و فشرده  و در یک سخت افزار ذخیره سازی ذخیره می شوند. سپس این داده ها از حالت فشرده خارج و توسط متخصص قلب تحلیل می شوند، تا نابهنجاری هاي آن مشخص شوند (معمولا داده ها برای 24 ساعت گرفته می شوند). تحلیل این داده ها زمان قابل توجهی را مي طلبد و خودکار کردن اين تحلیل ها می تواند بسيار مفيد باشد. برخی از تکنیک های موجود از فیلتر های میان گذري استفاده می کنند، تا کمپلکس QRS را از سیگنال ECG استخراج کنند، اما با وجود انحراف شدید از خط مبنا و نویزهای فرکانس بالای دیگر، پیدا کردن نقاط مشخصه با دقت قابل قبول، با شکست مواجه می شود. گاهي نيز از الگوریتم های شناسایی تطبیقی مبتنی بر شبکه عصبی استفاده می شود ، که تنها برای یک نوع خاص از الگوها قابل استفاده است. تکنیک مبتنی بر تبدیل ویولت برای شناسایی نقاط مشخصه سیگنال ECG با دقت خوبی، حتی در شرايط حضور نویز های شدید فرکانس بالا و فرکانس پایین، می تواند مورد استفاده قرار گيرد.
به عنوان پیشنهاد به جاي استفاده از تکنیک های فیلترينگ معمولی که معمولا از فیلترهای باند باریک متفاوت براي استخراج محتويات فركانسي استفاده می کنند، تکنیک تبدیل ویولت را می توان به كار برد. در تکنیک تبدیل ویولت، سیگنال در فرکانس های متفاوت با رزولوشن های متفاوت تحلیل می شود. این کار تحلیل چند رزولوشنی نامیده می شود (MRA ) (شکل1).
ویولت استفاده شده در این کار از نوع ویولت اسپلاین درجه دوم است. دلایل انتخاب این ویولت خاص برای هدف تحلیل به شرح زیر است: http://medicblog.blogfa.com/ ويولت ؛ تحليلگر خودکار سيگنالECG هدف از اتوماتیک کردن تحلیل الکتروکاردیوگرام (ECG ) کاهش زمان مورد نیاز شخص برای تفسیر و تحلیل ECG های ثبت شده از تجهیزات مانیتورینگ هالتر است. این روش می تواند كمك بزرگي براي تحليل on lineاطلاعات باشد. در هالتر مانیتورینگ ، سیگنال های ECG که از بیمار ...
• دارای پشتیبانی بسیار فشرده است.
• دارای فاز خطی تعمیم یافته است، بنابراین ارتباطی معین بین نقاط مشخصه ECG و ماکزیمم ضریب دار یا نقاط عبور از صفرتبدیل ویولت وجود دارد.
 تبدیل فوریه (FT ) ویولت اسپلاین درجه دوم به صورت زیر محاسبه می شود:          
                 
بين نقاط مشخصه سیگنال و تبدیل ویولت آنها در سطوح مختلف ارتباطی وجود دارد. به عنوان مثال، برای موج شکل 2 تبدیل ویولت در مقیاس   داده شده است. لبه بالا رونده موج با مینیمم منفی و لبه پایین رونده موج با ماکزیمم مثبت مرتبط است. ضرایب (مدول های) این ماکزیمم یا مینیمم ها که با همان لبه ها مرتبط  هستند،‏‏ خط ماکزیمم ضریب دار نام دارند. اگر موج تک فاز نسبت به قله اش متقارن باشد، قله با تاخیر دقیقا   نقطه، که j بیانگر مقیاس است ، با نقطه عبور از صفر جفت ماکزیمم- مینیمم ضریب دار مطابق است. پس از به دست آوردن ضرايب تبديل ويولت در مقياس متفاوت مرحله بعد پيدا كردن نقاط مشخصه ECG از روي ضرايب آن است. نقاط مشخصه از شكل موج ECG در شكل 3 نشان داده شده است.
پیدا کردن قله R http://medicblog.blogfa.com/ ويولت ؛ تحليلگر خودکار سيگنالECG هدف از اتوماتیک کردن تحلیل الکتروکاردیوگرام (ECG ) کاهش زمان مورد نیاز شخص برای تفسیر و تحلیل ECG های ثبت شده از تجهیزات مانیتورینگ هالتر است. این روش می تواند كمك بزرگي براي تحليل on lineاطلاعات باشد. در هالتر مانیتورینگ ، سیگنال های ECG که از بیمار ...
برای پیدا كردن قله R ، جفت ماکزیمم- مینیمم ضریب دار برای کمترین مقیاس ( ) قرار گرفته است، که این کار با انتخاب آستانه ای براي پيدا كردن R انجام می شود. سپس، جفت های ماکزیمم- مینیمم مقیاس های دیگر در همسایگی این جفت های ماکزیمم- مینیمم واقع می شوند. اگر دامنه های جفت های ماکزیمم- مینیمم در مقایسه با آنهایی که در مقیاس پایین قرار دارند، در حالت پایدار، یا افزایشی باشد ، آنگاه جفت ماکزیمم- مینیمم ضریب دار متناظر به عنوان جفت http://medicblog.blogfa.com/ ويولت ؛ تحليلگر خودکار سيگنالECG هدف از اتوماتیک کردن تحلیل الکتروکاردیوگرام (ECG ) کاهش زمان مورد نیاز شخص برای تفسیر و تحلیل ECG های ثبت شده از تجهیزات مانیتورینگ هالتر است. این روش می تواند كمك بزرگي براي تحليل on lineاطلاعات باشد. در هالتر مانیتورینگ ، سیگنال های ECG که از بیمار ...متناظر با قله R حقیقی تلقی می شوند. این روش اثر آرتیفکت های فرکانس پایین و همچنین نویز غیرمورفولوژیکال فرکانس بالا را کاهش می دهد.
پیدا کردن آنست و آفست QRS
معمولا موج های Q و S موج هایی فرکانس بالا و کم دامنه هستند و انرژی آنها بیشتر در مقیاس کوچک متمركز شده است. بنابراین، پیدا کردن این موج ها در مقیاس پایین به روش تبديل ويولت انجام می شود. از http://medicblog.blogfa.com/ ويولت ؛ تحليلگر خودکار سيگنالECG هدف از اتوماتیک کردن تحلیل الکتروکاردیوگرام (ECG ) کاهش زمان مورد نیاز شخص برای تفسیر و تحلیل ECG های ثبت شده از تجهیزات مانیتورینگ هالتر است. این روش می تواند كمك بزرگي براي تحليل on lineاطلاعات باشد. در هالتر مانیتورینگ ، سیگنال های ECG که از بیمار ...روی جفت ماکزیمم ضریب دار موج R ، شروع و پایان اولین ماکزیمم ضریب دار قبل و پس از جفت ماکزیمم ضریب دار داخل پنجره زمانی پیدا می شوند.

 پیدا کردن امواج P و T
 P و T معمولا موج هایي کم فرکانس هستند، بنابراین از تبديل ويولت در مقیاس بالا برای یافتن موقعیت این موج¬ها مشخص در این کار، تبديل ويولت به میزان 4 مقیاس گرفته می شود و مقیاس   برای تعیین موقعیت امواج P و T استفاده می شود. موج T یک جفت ماکزیمم ضریب دار با علامت متفاوت روی W2jf (n) در مقیاس   درون پنجره زمانی بعد از قله R پیدا شده، ايجاد می کند. از آنجا که موج تقریبا نسبت به قله اش متقارن است، قله موج T با تاخیر   نقطه به نقطه عبور از صفر جفت ماکزیمم ضریب دار متناظر است. قله، آنست و آفست موج P به روشی مشابه با آنچه در مورد موج T  گفته شد، درون پنجره زمانی قبل از موج R پیدا شده ، مشخص می شوند.
پیدا کردن MI از نقاط مشخصه ECG
تغییرات متفاوت ECG مربوط به تکامل ایسکمی شامل تغییرات دامنه موج T ، انحرافات ST و حتی تغییرات در قسمت واقع در نوک کمپلکس QRS است. استفاده از نمایش های کلی برای کمپلکسST-T به جای یک نقطه منفرد از قسمت ST ، الگوهای ایسکمی را بهتر مشخص می کند و شناسایی سرخرگ مسدود را بهتر نتیجه می دهد. مهم ترین تغییر ECG که با ایسکمی مرتبط است، برآمدگی یا فرو رفتگی قسمت ST است. همچنین این مسئله می تواند همراه با تغییرات دامنه موج  Tیا حتی وارونگی موج T باشد. بنابراین ایسکمی با استفاده از این دو روش اندازه گیری قابل شناسايي است. برای پیدا کردن سطح فرورفتگی ST ، ابتدا سطح مرجع پیدا می شود. این کار با کشیدن یک خط بین دو یا بیشتر از دو تا موج P در جایی که به خط مبنا باز (یا شروع موج P ) انجام می شود. قسمت ST قسمتی از ECG بین آفست QRS و آنست موج T است. انحراف این قسمت از خط مرجع پیدا می شود. همچنین دامنه موج T با اندازه گیری فاصله قله T از خط مرجع پیدا می شود. با تعیین این دو مقدار، می توان در مورد اینکه آیا سیکل قلبی شامل رویداد ایسکمی است یا خير، نتیجه گیری کرد.http://medicblog.blogfa.com/ ويولت ؛ تحليلگر خودکار سيگنالECG هدف از اتوماتیک کردن تحلیل الکتروکاردیوگرام (ECG ) کاهش زمان مورد نیاز شخص برای تفسیر و تحلیل ECG های ثبت شده از تجهیزات مانیتورینگ هالتر است. این روش می تواند كمك بزرگي براي تحليل on lineاطلاعات باشد. در هالتر مانیتورینگ ، سیگنال های ECG که از بیمار ...


نتایج
برای اثبات موثر بودن این تکنیک، داده های دیجیتال شده ECG از پایگاه داده اروپایی ST-T گرفته شده و اين الگوريتم بر روي اين داده ها اجرا شده است. پایگاه داده اروپایی ST-T از 90 سیگنال ECG  دو کاناله ثبت شده در طی دو ساعت با نرخ نمونه برداری   تشکیل شده، که شامل رویدادهای کمپلکس ST-T است، که توسط متخصصين قلب بر مبنای لیدهاي منحصر به فرد تفسیر شده اند. مقیاس دامنه 5 میکرو ولت بر نقطه است. روش ارزیابی کارایی برای الگوریتم پیدا کردن تغییر ST-T از شاخص های کارایی معین محاسباتی که به قرار زیر هستند، تشکیل شده است: حساسیت ST ( ) ، که برآورد احتمال پیدا کردن رویداد ST ایسکمی است، پیش بینی قطعی(مثبت) ST (ST+P )، که برآورد این احتمال است، که مورد پیدا شده براي رویداد ایسکمی صحیح است يا خير.
حساسیت ایسکمی: کسر ایسکمی كه به درستي پيدا شده است.
پیش بینی قطعی(مثبت) ایسکمی (IS+P ) )، کسر ایسکمی که توسط یابنده به درستي تفسير شده است، مقادير حساسیت ایسکمی و پیش بینی قطعی ایسکمی به ترتیب 5/87% و3/93% محاسبه شده اند.
نتايج نشان مي دهد، که این روش حساسیت بالاتر و مقدار پیش بینی قطعی خوبي را دارا است.
 این الگوریتم،  هر ضربان را اختصاصا مورد آناليز قرار می دهد، بنابراین دقت بالايي در اندازه گیری دارد. ضریب همبستگی (که از این روش به دست می آید) در مقایسه با ضریبی که از روش RMS به دست می آید، به عدد 1 نزدیک تر است، که به نزدیک تر بودن اندازه گیری ها به مقدار صحیح اشاره می کند. اما مشكل این روش این است که محاسبات آن از محاسبات سایر روش ها بیشتر است. این مسئله بیشتر به علت محاسبات تبديل ويولت است.


منبع : http://medicblog.blogfa.com/post-1674.aspx
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ فروردین۱۳۸۸